Læsevejledningen på Hasseris GymnasiumLærere: På Hasseris Gymnasium er vi to læsepædagoger, der varetager kompenserende specialundervisningen på gymnasialt niveau: Cellina Porsborg og Mette Qvist Brøndum.
Elevtyper: De elever, der kommer hos os i læsevejledningen, kan være ordblinde, langsomme/svage læsere eller to-sprogede, der har specifikke vanskeligheder. Vi underviser også elever, der har behov for ekstra hjælp til skriftlige afleveringer, ekstra undervisning i grammatik, studieteknik osv.
Indledende screening: I begyndelsen af skoleåret bliver alle 1.g-elever screenet. Det vil sige, at vi tester deres læsehastighed og læseforståelse samt deres stavefærdigheder. Det er også her eventuelle dyslektiske(ordblindhed) træk typisk bliver opdaget.
Screeningen er obligatorisk, men det er vigtigt at understrege, at den efterfølgende undervisning er et tilbud. Siger man »nej tak« i 1.g, er man altid velkommen til at henvende sig igen.
Opfølgning: Efter denne indledende screening følger vi – hvis eleven er interesseret – op med yderligere testning. Herefter laves en »diagnose« samt plan for yderligere tiltag og undervisning.
Den enkelte faglærer vil selvfølgelig også kunne henvende sig til en læsevejleder med henblik på en mulig kontakt mellem elev og læsevejleder.
I det hele taget bør det understreges, at et tæt samarbejde mellem eleven, faglæreren/faglærerne og læsepædagogen er en grundlæggende forudsætning for et positivt forløb for eleven.
Vi informerer mundtligt de respektive teams om, hvilke elever, der modtager undervisning hos os.
Læsekursus: I løbet af efteråret i tilbyder vi et udvidet læsekursus på 8 lektioner over 8 uger til de elever, der har læseforståelsesvanskeligheder og/eller en lav læsehastighed. For at få det optimale ud af undervisningen på gymnasialt niveau skal læsehastigheden helst ligge på minimum 200 ord/pr. minut, hvilket svarer til højtlæsningstempo.
Undervisningen: Undervisningen foregår enten individuelt eller på meget små hold i skoletiden. Vi bestræber os på at lægge undervisningen i elevernes fritimer. Kan det ikke lade sig gøre, får de fri fra den almindelige undervisning; dog således at hvert fag »belastes« så lidt som muligt.
Vi tager først og fremmest udgangspunkt i den enkelte elevs behov og ønsker. Gennemgående er dog undervisning i it-redskaber samt læse- skrive- og stavestrategier. Vi gør endvidere meget ud af at bevidstgøre den enkelte elev om de muligheder, han eller hun har for at kompensere for /afhjælpe sine vanskeligheder.
Ordblindhed: Dysleksi eller ordblindhed er et handicap, der dækker over vanskeligheder med at læse og skrive på lige fod med andre. Ordblinde har typisk svært ved at afkode nye ord, hvilket også giver problemer i forhold til fremmedsprogsindlæringen. Fælles for mennesker med dyslektiske træk er, at det for mange af dem tager meget lang tid at læse og skrive korrekt.
Vi vil gerne igen gøre opmærksom på, at ordblinde-problemer ikke har noget med intelligens at gøre!
Ikke alle elever, vi tester ordblinde, kender deres handicap på forhånd, men oftest bliver de meget lettede over dels at få en forklaring på de vanskeligheder, de oplever, dels at få at vide, at deres problemer i vid udstrækning kan afhjælpes.
På Hasseris Gymnasium har vi specialiseret os i undervisning af ordblinde. Flere af vores elever har valgt Hasseris Gymnasium, fordi de på forhånd ved, at her kan de få den rette hjælp. Det er vi rigtig stolte af. I skrivende stund har vi 16 SPS-elever. SPS står får specialpædagogisk støtte og betyder, at eleverne (fra SU-styrelsen) har fået bevilliget dels en it-rygsæk, der indeholder en PC med scanner og kompenserende læse- og staveprogrammer, dels ekstra tid til specialundervisning, de såkaldte studiestøttetimer. Disse støttetimer kan være hos læsevejlederen eller hos en faglærer eksempelvis en sproglærer eller en samfundsfagslærer.
Dispensationer Læsevejlederne overvejer sammen med eleven, om der skal søges om dispensation ved årsprøver og/eller eksaminer.(Det er rektors afgørelse på læsevejlederens anbefaling – og der anføres som hovedregel intet herom på eksamensbeviset). Dispensationer kan for eksempel dreje sig om forlænget forberedelsestid, indscannet materiale, hvor det kan komme på tale, at eleven trækker spørgsmålet ugen før eksamen osv. Samarbejdet med den enkelte faglærer er naturligvis central også i denne sammenhæng. Opdateret: 4. november 2010 |